AKNE TÜRLERİ NELERDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aknelerle daha önce mücadele ettiysen, ne yaparsan yap, sivilceler geçmiyor gibi göründüğünün farkındayız. Ancak ne tür akne sorunun olursa olsun, onu etkili bir şekilde tedavi etmek için bazı yollar var ve bu yazımızda bilmen gerekenleri sana anlatacağız.

Oluşumuna Göre Akne Çeşitleri Nelerdir?

Akneler farklı şekil, tip ve boyutta olabilir. Doğru tedaviyi seçmek, hangi tür akneye sahip olduğunuzu anlamakla başlar.

Siyah Nokta (Açık Komedon)

Açık komedon olarak da bilinen siyah noktalar, yağ ve ölü hücreler gözenekleri tıkadığında ortaya çıkar. Yağda bulunan melanin, havaya maruz kaldığında siyaha dönüşür. Bu durum, saç, cilt veya yüzde biriken kir ve yağlar bir gözeneğin tıkanmasına sebep olduğunda oluşur.

Ne Yapabilirsin?

Öncelikle sıkarak siyah nokta gidermeye kalkışma! Siyah noktalar, dermatolog tarafından test edilmiş nazik ve etkili solüsyonlar ve tedavi yöntemleri ile güvenle çıkarılabilir. Cildini düzenli olarak makyaj ve kir kalıntılarından arındırmak ve temiz tutmak siyah noktaların oluşmasını önlemede en önemli adımlardan biridir. Cilt tipine uygun temizleyici tonik ve arındırıcı maskelerden derinlemesine temizlik için destek alabilirsin!

Beyaz Uçlu Yağ Butonu (Kapalı Komedon)

Beyaz uçlu yağ butonları, ince bir cilt tabakasıyla aknelerdir, bu nedenle küçük, beyaz bir yumru gibi görünürler. Ölü cilt hücreleri ve yağlar birikip gözenekleri tıkadığında oluşurlar.

Ne Yapabilirsin?

Çok cazip geldiğini biliyoruz ama lütfen aknen ile oynama! Bu aslında cildinin parçalanmasına ve daha fazla iltihaplanmasına neden olabilir. Salisilik, Laktik ve Azelaik Asit kombinasyonu içeren ürünler, sorunlu bölgenin daha hızlı iyileşmesi için ölü cilt hücrelerini, sebumu ve diğer gözenekleri tıkayan kalıntıları parçalamaya yardımcı olabilir. Ayrıca SOS Band gibi hidrokollid yamalar sayesinde kusurlu bölgenin temiz ve el değmeden iyileşmesi için optimum ortamı sağlayabilirsin.

Papül

Beyaz ucu çıkmamış, küçük, pembe veya kırmızı yumrular… İşte papülleri böyle tanımlayabiliriz! Bu kötü çocuklar, bir gözeneğin foliküler duvarı bozulduğunda ve beyaz kan hücreleri, akne oluşumunda rol oynadığı bilinen ve cildin normal florasında da bulunan bir bakteri türü olan Cutibacterium acnes ile temas ettiğinde ortaya çıkar.

Ne Yapabilirsin?

Papüllerin sıkılması yara izine neden olabilir! Eğer papül problem yaşıyorsan cildi tahriş eden yoğun peeling uygulamaları ve yağ bazlı kozmetik ürünler kullanmaktan kaçınmalısın. Cildin PH dengesini bozmayan ve nemlendiren günlük bir bakım rutini ve akneye eğilimli ciltler için tasarlanmış bir güneş kremi kullanarak papül oluşumunun önüne geçebilirsin!

Püstül

Vücutta bir yer enfekte olduğunda, vücut daha fazla beyaz kan hücresi üreterek ve enflamasyonu azaltmaya çalışarak kendini korumaya alır. Bağışıklık sistemi, bakterilere kilitlenen antikorlar göndererek onların parçalanmasına ve içerideki toksinlerin salınmasına neden olur. Görebileceğin o daha büyük, daha “patlayan” aknelerin sebebi budur.

Ne Yapabilirsin?

Tıkanmış gözenekleri açmaya, cildinin yağ dengesini düzenlemeye yardımcı olan temizleyici bir ürün kullabilir ve kusurlu bölgedeki irin ve pisliği emen SOS Band’a şans verebilirsin. Emin ol pişman olmayacaksın!

Kistik Akne

Cildin altında oluşan büyük (bazen dev), kırmızı ve ağrılı aknelerdir. Kistler, bakteri, yağ ve ölü deri hücreleri gözeneklerin derinliklerinde birikerek enfeksiyona neden olduğunda ortaya çıkar. Aknenin en şiddetli türlerinden biri, yıllarca devam edebilir, geniş alanları etkileyebilir ve ciltte ağrılı ve kalıcı izler bırakabilir.

Ne Yapabilirsin?

Ağrı ve iltihaplanmaya yardımcı olmak için, kistleri besleyen küçük kan damarlarını daraltmak için birkaç saniye boyunca bölgesel buz uygulayabilirsin. Kistik akne tekrarlıyorsa, akneleri tedavi edebilecek bir dermatoloğu ziyaret etmeyi ihmal etmemelisin!

Nodüler Akne

Büyük boyuta sahip olan nodüller, yuvarlak şekilli ve iltihaplıdır. Cildin yüzey kısmında ya da altında olabilir. Zaman zaman apse oluşumuna yol açan bu akne türü, kendiliğinden patlayabilir ve cilt yüzeyinde iz bırakabilir. Kistik akneler, onları daha yumuşak yapan irinle doluyken, nodüler akneye dokunmak zordur ve genellikle tedavi edilmesi daha zordur.

Ne Yapabilirsin?

Topikal ilaçlar ve kozmetik ürünleri, nodüller derinin derinliklerinde bulunduğundan genellikle sana yardımcı olamaz. Nodüler akneler sık sık başına geliyorsa bir dermatoloğu ziyaret etmeni öneririz! Nodüller veya diğer akneler ortaya çıkmadan önce cildi ve gözenekleri temiz tutmaya yardımcı olmak için düzenli olarak Salisilik Asit içeren cilt bakım ürünleri kullanman işine yarayabilir!