AKNEYE MEYİLLİ CİLTLER HAKKINDA YANLIŞ BİLİNEN EFSANELER

 AKNEYE MEYİLLİ CİLTLER HAKKINDA YANLIŞ BİLİNEN EFSANELER: CİLT BAKIM RUTİNİNİ BİR SONRAKİ SEVİYEYE TAŞIMAK İÇİN BİLMEN GEREKENLER!

Ciltteki kusurlarla başa çıkmak ciddi bir duygusal mücadeleye dönüşebilir. Yapılan araştırmalara göre, cilt lekelerinin yarattığı rahatsızlık hissi, akne tedavisi gören kişilerin %71'inin vücut imajlarını olumsuz etkilediğini, %67'sinin ise özgüvenini düşürdüğünü ortaya çıkartmıştır. Daha kötüsü ise; Akne ve tedavi efsaneleri kulaktan kulağa dolaşıyor ve kendine uygun doğru cilt bakım rutinini bulmak samanlıkta iğne aramaya benzeyebiliyor. Burada, sana en iyi akne karşıtı cilt bakım rutinini oluşturman için bilgi sağlamak adına hala dolaşan birkaç büyük yanlış inanışı yıkıyoruz.

 

Akne Efsanesi #1: Cep Telefonları Akneye Neden Olur

Cep telefonunda bakteriler dolaşsa da, cildinde akne oluşturma olasılıkları düşüktür. Ancak bu, telefonlarımızın kir, yağ ve kalıntılarla kaplanmadığı anlamına gelmez. Yastık kılıfını temiz tutman gibi, telefonunu da kir ve bakteriden uzak tutmanı tavsiye ederiz, bunun için kirleri temizleyebilen ekran dostu mendilleri kullanabilirsin!

Akne Efsanesi #2: Akne Oluşumu Cildinin Kirli Olduğunun Bir Göstergesidir

Akneye meyilli veya yağlı cilt, cildinin "kirli" olduğunun bir göstergesi değildir. Aslında, cildi aşırı derecede temizlemek cildin kurumasına ve daha fazla akne oluşumuna neden olabilen aşırı yağ üretimine yol açar. Bu nedenle, akne oluşumuna yatkın bir cilt için, cildi kurutmayan ancak yine de tamamen kir ve kalıntıları temizleyen dengeli bir temizleme rutini oluşturulması önemlidir. Genellikle günde iki kez, egzersiz veya terleme sonrasında ek bir temizleme yapılmalıdır.

Cildinin ihtiyaçlarına en uygun yıkama ürününü seçerken, kusurları temizlemek için salisilik asit gibi içerikler ve aşırı kuruluğu önlemek için nemlendirici içeriklere sahip ürünleri tercih etmek faydalı olacaktır. Kremsi temizleyiciler daha kuru ve akne oluşumuna yatkın cilt tipleri için daha uygunken, jel temizleyiciler daha yağlı ve akneye meyilli cilt tipleri için daha iyi tercih olabilir. Temizleme işleminden sonra, alkol içermeyen bir tonik ile gözenekleri temizlediğinden ve cildini makyaj ve kirden arındırdığına emin ol.

 

Akne Efsanesi #3: Siyah Noktalar Aslında Kirdir

Siyah noktalar, havada oksitlenmiş yağ ve kalıntıların birleşmesinden oluşan bir cilt sorunudur. Fakat merak etme, bu sorunla mücadele etmek mümkün! Özellikle AHA'lar (glikolik asit) ve BHA'lar (salisilik asit) gibi ölü cilt hücrelerini temizleyerek, siyah noktaların oluşumunu engelleyen peeling ürünleri bu mücadelede sana destek olacaktır!

Ancak, cildini tahriş etmemeye özen göstermek çok önemli! Sert ve fazla yapılan peeling uygulamaları cildin hassasiyetini artırabilir ve cildinde tahrişe yol açabilir. Bu nedenle, peeling işlemini haftada sadece birkaç kez yapmak yeterli olacaktır. Ayrıca, güneş koruyucu bir nemlendirici kullanarak cildini korumayı da unutma!

Siyah noktalarla savaşmak uzun soluklu bir süreç olabilir. Sabırlı ol ve düzenli olarak temizleme rutinini uygulamaya devam et. Cildin sana teşekkür edecek!

 

Akne Efsanesi #4: Aknelerim Geçince Akne Ürünlerini Kullanmayı Bırakabilirim

 Cildin sağlıklı kalması için düzenli bir cilt bakım rutini ve bu rutinde akne bakım ürünlerinin de yer alması çok önemlidir. Akne tedavisi, aknelerin ortadan kalkmasıyla bitmez. Özellikle akne izleri ve lekeleri gibi uzun süreli etkilerle mücadele etmek için gerekli ürünlerinin kullanımına devam etmek gerekir. Düzenli kullanılan bir akne tedavisi veya serum, zaman zaman ortaya çıkan dönemsel aknelere karşı mücadelede sana yardımcı olacaktır. Bu nedenle, cildini mümkün olan en iyi şekilde korumak ve akne izlerinden kurtulmak için cildine en uygun ürünleri içeren sürekli bir cilt bakım rutini uygulamanı tavsiye ederiz.

Akne Efsanesi #5: Akneye Meyilli Bir Cilt İçin Rutin Bir Nemlendirici Kullanımı Gerekli Değildir

Cildi nemlendirmek, akne tedavisinde çok önemli bir adımdır. Özellikle, akne kurutmaya yönelik ürünleri kullanıyorsan, cildini kurutabilir ve hassasiyet yaratabilirsin. Bu nedenle, nemlendirici kullanarak cildinin doğal bariyerini korumak önemlidir. Ayrıca, nemlendirici seçerken, hafif, yağsız ve gözenekleri tıkamayan bir ürün tercih etmek de önemlidir. Bu, cildini nemlendirmenin yanı sıra, akne oluşumunu önlemeye de yardımcı olabilir.

 

Efsaneler bitti, şimdi sıra gerçeklerde!

Cildindeki kusurlar ile baş etmekte zorlanıyorsan çözüm basit! SOS Band evde, işte veya okulda cilt kusurların konusunda her zaman yanında!