AKNE SORUNU İLE MÜCADELENDE BİLMEN GEREKENLERİN HEPSİ BU YAZIDA!

 

Akneye eğilimli bir cildin mi var? O zaman doğru yerdesin! Akne sorunu ile mücadelende bilmen gerekenlerin hepsi bu yazıda; Yapılması ve yapılmaması gerekenler listemizi “sık kullanılanlar” listene ekle!

Bu sabah uyandın ve o da ne? Cildinde kocaman bir akne belirmiş…

Akne, elbette geçici bir sorun olup arkadaşlarının yanında yüzünü saklaman için bir sebep değil, ancak akneden hızlı bir şekilde kurtulmak istemen çok normal, aşağıda yer alan süper basit yapılması ve yapılmaması gerekenler listemiz sana bu konuda yardımcı olacak!

Listeye geçmeden önce ufak bir bilgi; Akne ve sivilcelerin neden bu kadar hızlı oluştuğunu merak ediyor olabilirsin. Vücudunda bulunan yağ bezleri, normalde cildini nemlendirmeye yardımcı olur. Ancak stres ve hormonların birleşimi, aşındırıcı ve kurutucu cilt bakım rutinleri aşırı yağ üretimine neden olabilir ve akne eğilimi gösteren bir cilt oluşumuna yol açabilir. Bu durum ölü cilt hücreleriyle beraber, akneye neden olan bakterilerin birikmesine, tıkalı gözeneklerin oluşmasına ve akne patlamasına yol açabilen iltihaplanmayı tetikleyebilir.

Akne oluşumunun sebeplerini netleştirdiysek şimdi sıra nasıl müdahale edeceğimizi öğrenmekte!

YAPMA: YÜZÜNE DOKUNMA!

Biliyoruz, aknelerle sürekli oynamak, küçüldüğünü veya daha az acı verdiğini hissetmek çok cazip gelebilir. Özellikle derinin altındakiler gerçekten can sıkıcı olabilir.

Ancak ellerinde bulunan yağ, istemediğin bölgelerin yağ miktarını artırarak aslında akne oluşumu için uygun bir zemin hazırlar. Yine ellerinde bulunan kir ve bakteriler, akneli bölgeye temas ettiğinde bölgenin mikrop kapmasına sebep olabilir.

Eğer yüzüme dokunmadan duramıyorum diyorsan çözüm SOS BAND! SOS BAND’ı hedeflediğin bölgeye yapıştırdığında oluşan su geçirmez bariyer sayesinde aknelerin iyileşmesi için ideal ortamı yaratmaya destek sağlamış olursun!

YAP: ILIK KOMPRES VEYA BUZ UYGULA! Hangisini tercih edeceğin sana kalmış, birini seç!

Cildine ılık bir kompres uygulamaya ne dersin? Bu uygulama, akne içinde biriken kir ve yağın yüzeye çıkmasına yardımcı olur ve bunun sonucunda iltihaplanmayı azaltır. Hem bunu yaparken yaklaşık 15-20 dakika boyunca dinlenir ve biraz stresten uzaklaşmış olursun. Unutma stres, akne patlamasını tetikleyen sebeplerden biri ve biraz rahatlamaktan kimseye zarar gelmez.

Evde uygulanabilecek diğer yöntemlerden biri de bölgesel buz uygulaması. Sadece buzdolabından bir buz küpü al, ince bir havluyla sar ve akneli bölgeye 3-4 dakika boyunca bastır. Bu işlemi gün boyunca tekrarlayarak ağrıyı hafifletebilir ve cilt tahrişini azaltabilirsin. Soğuk yanmalarından kaçınmak için buzun cildin ile direkt temas etmediğine emin ol!

YAPMA: AKNELERİNİ SIKMA! Aknelerinden hızlı bir şekilde kurtulmanın en etkili yolu ne mi dersin? Cevap çok basit: Onları kendi hallerine bırak! Akneyi sıkmak veya oynamak o an için çok tatmin edici olabilir, ancak bu sadece iyileşme sürecini uzatmakla kalmaz, aynı zamanda akne izlerinin oluşmasına da neden olabilir. Aynaya her baktığında yüzündeki kırmızı nokta ile karşılaşmak ve hiçbir şey yapmamak birkaç gün boyunca çok zor olsa da onu yalnız bırakmak cilt sağlığın açısından en iyisi olacaktır! Eğer aknelerini kendi hallerine bırakma konusunda zorlanıyorsan merak etme, SOS BAND aknelerin ile tanışmak için sabırsızlanıyor! 100% doğal Hidrokolloid içeriği sayesinde cilt kusurları için el değmeyen ve bakterilere karşı koruyucu bir iyileşme ortamı oluşturur, iyileşme süresince aknelerin de yalnız kalmamış olur😊

YAP: ÖNERİLEN TEDAVİ DOZUNU TAKİP ET!

Yapılan en büyük hatalardan biri, temiz bir cilde kavuşmak için sabırsızca davranıp akne tedavisine aşırı yüklenmektir. Eğer bölgesel bir tedavi veya yara izi tedavisi uyguluyorsan, cildinde aşırı kuruma ve tahriş yaratacak cilt bakım uygulamalarından uzak durmalı ve mevcut tedavine doktorunun uygun gördüğü şekilde uygulamaya devam etmelisin!  

HANGİ ÜRÜNLER YARDIMCI OLABİLİR?

Akneye eğilimli bir cilt için, cilt bakım rutininde akneli bölgeyi temizleyen, tedavi eden, önleyen ve hızlı etki gösteren içeriğe sahip ürünler bulunmalıdır. Salisilik asit, bu konuda etkili bir bileşendir ve genellikle arındırıcı bir temizleyiciden, bölgesel tedaviye yönelik jel ürüne veya nemlendiriciye kadar çeşitli ürün formlarında bulunur. Eğer hızlı etki eden ürünleri tercih ediyorsan %100 Hidrokolloid içeriği ile su geçirmez bariyer oluşturan ve hijyenik bir iyileşme ortamı sağlayan SOS BAND tam sana göre!

PEKİ, ÖZETLE NE DEMEK İSTİYORUZ?

Akneleri sıkmak ve onlarla oynamak her zaman için cazip gelebilir, ancak sonuç olarak en iyi akne tedavisi mümkün olduğunca az şey yapmaktır: Doğru ürünler ile tedavi et, iyileşmesi için ideal ortamı yarat ve kısa sürede cildinde gerçekleşecek değişimi fark et, sen de temiz bir cilde sahip olma yolculuğunda büyük bir adım atmış olacaksın!

Sen de aknelerle mücadelende en yakın arkadaşın olacak SOS BAND’i hemen sipariş et, cilt kusurlarınla baş etme konusunda büyük bir adım at!